Doprava od 45€ Zasielkovňou v rámci Slovenska ZADARMO! Od 65 eur aj kuriér zadarmo. Vernostné zľavy pri registrácii od 3-10% (platí pre produkty, ktoré nie sú práve v zľave). Zohľadnňujú sa do zľavy aj minulé objednávky.

Áno-hranica a jej prínos k zdravým vzťahom

Áno-hranica vs. nie- hranica... Aký je medzi nimi rozdiel a prečo ich potrebujeme vo svojich vzťahoch?
 
Ak začneme používať našu Áno- hranicu, časom budeme potrebovať Nie-hranicu v oveľa menšej miere. Aký je medzi nimi rozdiel a prečo je každá z nich dôležitá a unikátna? 
 
Nie-hranica je schod, ktorý je ako prvý kontakt v sebaliečení veľmi zásadný a dôležitý. Niečo, čo sa učíme si dovoľovať, skúmať, uvoľňovať sa v tom, že nemusíme byť "dobré dievčatá/ dobrí chlapci", prípadne, že vieme na sebe zastaviť poškodzujúce správanie alebo správanie a javy, ktoré nie sú v súlade s našim najvyšším dobrom, neprospievajú nám.
 
photo-1544393569-eb1568319eef
 
S Nie-hranicou ale naša cesta k sebauznaniu a sebaláske nekončí, ale iba začína. Nie- hranica niečo síce zastavuje, ale ďalej už netvorí. Keď sa v nej staneme zruční/é, naše bytie a život chce od nás osvojiť si ďalšiu zručnosť. A to je tvorivý aspekt v hraniciach a teda nadviazať vzťah s Áno- hranicou. Teda ako Áno! Čo teraz pre seba uctievam a ozvučujem ako potrebné, blahodárne, ohľaduplné, ako v súlade. S áno hranicou, okrem toho, že si načúvame, máme sa v úcte, preberáme za seba plnú zodpovednosť, dávame druhým návody a mapy, ako sa k nám vzťahovať (nemusíme im potom vyčítať, že nám nečítali myšlienky, ticho no za to rafinovane ich trestať za to, čo nám v interakcii či vo vzťahu s nimi chýba, či kde nám "ublížili").
 
 
V Nie hranici povieme iba napr.:,,Toto mi nerob, nemôžeš robiť,nedovolím, aby si robil/a."
 
V Áno hranici je to rozšírené o rovinu JA: ,,Práve som veľmi prestimulovaná/netrpezlivá/zraniteľná/roztrasená (nahraditeľné čímkoľvek, čo je práve pravdivé), potrebujem pár minút nech sa dostanem k sebe a viem ťa počuť bez defenzívy. Ak to nevie počkať potrebujem, aby si hovoril/a so mnou bdelo a opatrne, netlačil/a. Možno nebudem mať kapacitu hneď reagovať a budem potrebovať trochu času nech sa v tom nájdem a potom to s tebou zase otvorím." (Prosím, len príklad, variant a scenárov je milión, slúži to len na demonštráciu).
 
Druhej strane dávame detailne vedieť o kulisách a mieste, v ktorých sa aktuálne pocitovo nachádzame, dávame im scenár na seba a zároveň stojíme za sebou transparentne a v uctení miesta, ktoré je v danej chvíli pre nás plne pravdivé. Manifestujeme a zažívame, že sa VIEME o seba samých dôsledne postarať a vtedy to nemusíme hádzať na tých druhých, aby to robili za nás. Prejavenie svojej Áno- hranice znamená dovoliť si prevziať zodpovednosť za vykročenie do miesta, v ktorom sa môžeme mať pravdivejšie, radostnejšie a blahodárnejšie. Pomáha nám tvoriť situácie, ktoré nám prospievajú namiesto toho, aby nás ubíjali, či sme v nich trpeli. 
 
photo-1544183052-b88b88623171
 
V takto prejavenej Áno hranici- kde je priznaná pravda v plnosti a zodpovednosti za seba začnú tvoriť podporné sily vzťahovej dynamiky, ktoré sa rozkrútia smerom k nášmu najvyššiemu dobru. Lebo sme aj samotnému Životu prejavili, že samé/í seba počujeme, vnímame a ctíme a sme pripravené s ním spolupracovať na tvorení novej situácie, ktorá nás pravdivejšie reflektuje.
 
Áno- hranica nám dáva obrovský vnútorný oporný stĺp, ktorý nás vie držať pri vstupe do náročných a nepohodlných rozhovorov (aj počas a po nich), tak ako aj v generovaní najvyššej možnej životnej radosti. (Napr. Budem mať narodeniny, nechcem nijakú vec, ale túžim, že by si ma uniesol do wellnessu, kde všetko zariadiš a ja nebudem vedieť ani kam ideme.)
 
 
,,Nie- hranica je len časťou a začiatkom cesty k funkčným, spokojným a silným vzťahom. Doplnená o Áno- hranicu nás spoločne vynesie do výšin, ktoré sú plné dôvery, živosti, humoru, pravdivých sĺz, aj živých duší a tiel."
 
 
Lebo už nie sme v očakávaní, truce, požadovaní, sklamaní, nenaplnených predstavách, v bezmocnom úbožiactve, kde sa nám "deje" z vonku a my sme takí ,,chudáci" trápení, nepochopení či prehliadaní. Čím viac začneme byť doma v Áno- hranici, tým menej potrebujeme používať Nie-hranicu, pretože samotná Áno-hranica definuje spôsoby a postoje, ktorých sme pre seba hodní. Tam, kde sa to nestretáva, dostávame od života spätnú väzbu, aby sme nestrácali čas a seba na miestach, kde toto nie je uctené. Ale pohli sa smerom k vzťahom, ktoré sú otvorené a pripravené toto spoločne žiť. 
 
Áno- hranica ale nie je vôbec jednoduchá zručnosť. Je to zručnosť, ktorá si vyžaduje umenie sebareflexie a hlbokého vnútorného kontaktu a vedomia si seba. Následne sa oň ešte aj deliť s okolím a nechávať sa takto vidieť a počuť. A to je sakramentsky zraniteľné, krehké, citlivé. Je to všetkým, kde potrebujeme otvorené, nežné a angažované srdce, divokú panvu, bdelý rozum a pevný chrbát. Bez ich spolupráce sa totiž v žiadnom zo vzťahov nikam nedostaneme. Nikam, kde by nám to mohlo dávať skutočný zmysel. ❤ 
 
 
 
Našu vzťahovú komunikačnú hru, ktorá podporuje otvorenosť a autenticitu vo vzťahoch nájdete na www.clovecinahra.sk.
 
čLOVEčina (5)_1

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie