Doprava od 49 EUR Packetou ZADARMO! Pri registrácii aj vernostné zľavy!

Zamknuté pocity a ich vplyv na vzťah a sexualitu

Často si myslíme, že láska alebo vzťah bolí, lebo to spolu často zažívame. Bolia nás ale naše skryté a zabudnuté trápenia a nespracované témy z nášho vnútra. Práve náš spoločný vzťah je tým, čo tieto zabudnuté skúsenosti vynáša na povrch. Tým nám umožňuje spoločne rásť a zrieť. Vo vzťahu totiž rastieme vždy rýchlejšie než sami.  Jeden druhému môžeme byť v láske liečiteľom, ak sme pripravení skutočne vidieť, počuť a cítiť. So zvedavosťou a odvahou na seba samého aj druhého.

Náš vzťah sa môže odohrávať v troch vrstvách- v každej z nich naša skúsenosť s ním bude iná.

Vonkajšia, povrchová vrstva predstavuje naše ochranné mechanizmy: naše stratégie kontroly, to ako sa sťahujeme, bojujeme, manipulujeme, vlastníme, požadujeme, vzdávame sa, vzbudzujeme u druhého pocit viny, hanby či menejcennosti. Ideme do obete alebo agresora.

 Táto vrchná vrstva má za úlohu chrániť strednú zraniteľnú vrstvu, kde sú ukryté naše bolesti, strachy, neistoty a spomienky, ktoré v nás zasadili pochybnosti o sebe a tom, či sme hodní lásky, či sme ,,dosť".  Strach z blízkosti, strach z opustenia a neprijatia, strach z neschopnosti, chyby, nedokonalosti, strach z prekročenia hraníc a bezohľadnosti, strach z vyjadrenia konfrontácie, hanby, posúdenia, zavrhnutia, či kritiky.

 Pod touto vrstvou sa nachádza naša vrstva pravosti a zdravia- naša esencia, naše zdravé jadro, prirodzená živosť, citlivosť, radosť, sexualita, sila, jasnosť, kľud, tvorivosť, múdrosť a schopnosť milovať.

photo-1496429946712-acb085074b51

 Keď sa do seba zamilujeme, v začiatku sa stretávame v našej esenciálnej zdravej vrstve. Naša energia tu je vysoká, partner sa nám zdá úžasný a sexualita naplňujúca. Postupom času, ako sa k sebe približujeme, začíname sa dotýkať starých rán, naša vrstva zraniteľnosti túži byť uzdravená a začína na seba upozorňovať, no tam nám už tak dobre nie je.  Namiesto toho, aby sme tieto zranenia spracovávali a transformovali, preskakujeme priamo do ochrannej vrstvy, kedy začneme partnera ovládať, manipulovať, požadovať, aby bol taký aký chceme, aby nám svojím správaním neaktivoval boľavé miesta a témy, ktoré sú pre nás poplašné a zahlcujúce. 

Máme ale voľbu, kde sa túžime spolu stretávať a čo spolu túžime žiť.  Z miesta, kde bolo mŕtvo, aby sme ho nemuseli naplno cítiť a tým boli chránení, odrazu začne vykúkať nový púčik našej pravosti, ktorý kvitne vďaka svetlu a teplu lásky, ktorá v ňom oživením citlivosti, mohla začať prúdiť.

 Mnoho žien zažíva, že sex je pre ne bezpodnetný, skôr povinnosť a kľudne by zvládli aj keby ho do konca života nemali, dokonca by im odľahlo. Mnoho mužov sa zas cíti frustrovaných, že o nich ich partnerky nestoja. Prípadne používajú svoju sexualitu často na uvoľnenie vnútorného napätia a zanechávajú frustrované partnerky, ktoré túžia po blízkosti a hĺbke. Sexualita je silne cítiaca oblasť tela, a nestretnuté osobné témy a boliestky sa manifestujú bez výnimky aj v sexuálnom živote.

 

Nie nadarmo platí: ,,Čo ignorujem, či zatváram v sebe alebo medzi nami, to sa skôr či neskôr ozve pod perinou."

 

Čo však ženy a muži spoločne zisťujeme, keď začneme oslobodzovať zamknuté, potlačené pocity? Keď sa im viac neotáčame chrbtom, ale trúfame si spoločne sa do nich vnárať a zdieľať ich, byť tam jeden pre druhého naplno? Otvára sa nám priestor pre skutočnejšie cítenie. Ostávame prekvapení, čo vo svojich  telách zrazu dokážeme cítiť a zažívať. V tele aj srdci. A zrazu ženy vyhľadávajú milovanie a muži sú v milovaní naozaj prítomní so svojimi ženami. Telo, koža a sexualita sa stávajú živšie, citlivejšie, hlbšie. Rozširuje sa orgazmický potenciál a energia v páre. Namiesto oddelenia cítime spojenie, namiesto vzdialenosti blízkosť a namiesto osamelosti cítime vzťah, ktorý tu pre nás je a ktorému je s nami dobre. 

photo-1583139937867-e117d4f1834b

 

Pozadie našich boliestok nepoznáme kým ostáva neodcítené a nestretnuté. Teda nepoznáme svoj príbeh, a tým nepoznáme seba. Žijeme našu osobnosť namiesto nášho bytia. Ochrany nás zachránili v detstve, tam nám naozaj pomohli prežiť. V dospelosti nás odrezávajú od toho byť skutočne človekom…Skutočne cítiť, skutočne milovať a skutočne žiť. Páry, ktoré sa vydajú na túto odvážnu výpravu späť k svoje citlivosti, zožnú mnoho darov v podobe znovuobjavenej vášne, radosti a lásky. 

Nech otvorenosť a dôvera oslobodzuje a cit lieči.

 

5 (1) (1)